Lidstvo se stalo inteligentní kvůli velikosti tepny do mozku

Na University of Adelaide převrátili teorii, že evoluce lidské inteligence souvisí s velikostí mozku. Přišli na to, že na velikosti ani tak nezáleží, ale největší roli ve výkonu mozku hrála prokrvenost a velikost tepny přivádějící okysličenou krev do centrální nervové soustavy.

Mezinárodní spolupráce mezi Austrálií a Jižní Afrikou ukázala, že lidský mozek se nejenom časem zvětšoval, ale také stoupala energetická náročnost a nutnost mozek okysličovat. Výzkumný tým spočítal průtok krve podle velikosti dvou otvorů na spodině lebeční, které umožňují tepnám jejich průchod do lebky.
„Velikost mozku se zvýšila o 350 % v průběhu lidské evoluce, ale zjistili jsme také, že průtok krve do mozku se zvýšil o úžasných 600 %,“ říká vedoucí projektu emeritní profesor Roger Seymour, z University of Adelaide. „Věříme, že toto možná souvisí s potřebou mozku uspokojit rostoucí energetické spojení mezi nervovými buňkami, které umožnily vývoj komplexního myšlení a učení. Aby mozek mohl být tak inteligentní, musí být neustále přiváděn kyslík a živiny z krve. Čím více metabolicky aktivní mozek je, tím více krve vyžaduje, tudíž přívodní tepny jsou větší. Otvory ve fosilních lebkách jsou přesná měřidla velikosti arteriální tepny.“ Všeobecně známo má krev pro mozek ještě jednu zásadní funkci, a tou je odvádění tepla. Mozek spotřebuje přibližně 20 % z příjmu kyslíku a 25 % příjmu glukózy. Všechny tyto aerobní respirace vytváří velké množství tepla. Konvekční přenos tepla z mozku do cirkulující tekutiny k srdci a do končetin je účinným prostředkem pro odvádění tepla.


V průběhu evoluce se objevil pokrok v našich mozkových funkcích, které potřebují delší čas na vývoj. Proto naši pravěcí předci se začali uchylovat k systému rodin a ochránců. Někdo lovil, někdo sbíral bobule, druzí se zase starali o příbytek, jednoduše došlo k sociální dělbě, která vyžadovala čím dál více nějakou formu dorozumívání. Dětství dětí se pomalu prodlužovalo, mozek během evoluce potřeboval čím dál více k času k plnému vyspění. Dá se říci, že postupné zvětšování tepny vedoucí do mozku se socializace a vývoj lidské společnosti posouval velikými kroky dopředu.

Hater Napsal:

Okomentujte článek jako první

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *