Měsíc má vliv na zemětřesení

Představa, že Měsíc svým gravitačním působením může nastartovat zemětřesení, není nic nového. Výzkumníci uvádějí dokumenty sahající až do 19. století, které zkoumaly souvislost mezi lunárními cykly a zemětřeseními. Nedávno výzkumníci z US Geological Survey zjistili, že určitý druh hlubokého zemětřesení ve zlomu San Andreas je pravděpodobnější, když jsou slapové síly během dvoutýdenního přílivového cyklu větší.

VLIV GRAVITACE SLUNCE A MĚSÍCE

Přílivy, které se obvykle vyskytují dvakrát denně, jsou způsobeny gravitací Měsíce. Dvakrát za měsíc, během úplňku nebo novu, jsou přílivy zvláště vysoké, protože Měsíc, Země a Slunce se seřadí a zvýší se tak gravitační působení na Zemi, Slunce znatelně zesiluje gravitační síly Měsíce, jestliže jsou v takovém seřazení – těmto přílivům se říká „jarní“. Během jarního přílivu má vliv gravitace Měsíce nejenom na moře a oceány na Zemi, ale také slabě působí na pohyb Zemské kůry.


Ačkoliv je pohyb tektonických desek velmi malý, vědci přemýšlí po celá léta, zda by Měsíc mohl hrát roli během zemětřesení, které jsou v podstatě výsledkem pohybů zemské kůry. Podle sledování vědců to dává smysl, jelikož většina velikých zemětřesení se vyskytlo během novu nebo úplňku.

Satoshi Ide a jeho kolegové z University of Tokyo měří časování vysokých přílivů a rekonstruují  amplitudu přitažlivé síly Měsíce v době dvou týdnů před velkými zemětřeseními. Měřili amplitudu přílivů proti zemětřesení, a našli, že některé z největších a nejničivějších zemětřesení v nedávné minulosti se staly, když zemská kůra byla pod nejvyšší gravitační silou Měsíce, která se projevovala vysokou přílivovou vlnou.

Ide a jeho kolegové si všimli, že zemětřesení na Sumatře v Indonésii (26. prosince 2004) o velikosti 9,1 Richterovy stupnice, způsobilo tsunami, které zabilo 230 000 lidí, pravděpodobně vzniklo vlivem gravitace Měsíce. Stejně tak 27. února 2010 záchvěv půdy v Maule v Chile. Oba otřesy se staly v blízkosti vrcholu přílivu a odlivu, když se síly Měsíce a Slunce spojily, aby vyvinuly co největší gravitační vliv na Zemi. 11. března 2011 se vyskytlo zemětřesení v Japonsku, což způsobilo ničivé tsunami, které vzniklo během přílivu – síly působící na příliv byly v tu chvíli vysoké.

Hater Napsal:

Okomentujte článek jako první

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *