Na Marsu by mohl existovat život díky zemětřesení

Vážné úvahy a teorie o tom, že na Marsu byl, nebo částečně je život, trvají už od 19. století. Na začátku hrála ve výzkumu roli fenomenologie, která zkoumá jevy, nikoliv podstatu a skutečnosti – jinak řečeno, ohledně Marsu a jeho chápání hrála role našich zkušeností a jak se nám Mars jevil v naší mysli. Fenomenologie nezkoumá odvrácenou stranu věci, protože říká, že podle našich zkušeností bude druhá strana podobná, ne-li stejná, jako ta, kterou jsme viděli.

POČÁTKY SLEDOVÁNÍ

Stejně tak byl chápán výzkum Marsu, kdy se až do poloviny minulého století myslelo, že Mars je kamenná planeta plná džunglí a vody. Později věda přestala přenášet interpretace našeho vědění o Zemi na Mars, a začaly se zkoumat mechanismy fungování a vzniku rudé planety.


V polovině 17. století byla objevena jedna ledová čepička na pólu. Ve druhé polovině 18. století William Herschel dokázal, že oba póly střídavě rostou a zmenšují se, v létě i v zimě na každé polokouli. Později vzniklo mnoho teorií, vlivem lepší techniky na pozorování povrchu Marsu, že na rudé planetě existoval život, a jeho pozůstatkem jsou obrovské kanály. Dnes se ví, že se jedná o pozůstatky dávných řek. Mimo jiné, tato myšlenka vedla slavného spisovatele HG Wellse k vytvoření díla Válka Světů.[Best_Wordpress_Gallery id=“3″ gal_title=“Mars“]

DNEŠNÍ TEORIE

Během století se došlo k závěru, že půda Marsu není zřejmě toxická, ale podle měření vozítek Nasa na rudé planetě jsou nežádoucí vlivy na povrchu planety natolik silné, že žádný organismus bez ochrany by na planetě nepřežil. Ačkoliv se mluví o podpovrchové vodě, geotermální aktivitě vytvářející teplo, o vrstvách obsahující vše potřebné k životu, problémem je nízký tlak u povrchu. Ten je v rozmezí 1 až 14 mbar, mnohé bakterie se mohou replikovat až při 25 mbar. Kvůli nízkému atmosférickému tlaku se také do 15 minut vypaří tekutá voda z povrchu Marsu. Existuje ale teorie, že Mars původně měl atmosféru, která dokázala udržet vodu, ale až vlivem silných slunečních erupcí se magnetické pole planety téměř zničilo a atmosféra tak rapidně změnila své složení. Nicméně nová studie ukazuje, že pod povrchem by mohl existovat život.

Nová studie ukazuje, že směs různých hornin vzniklá během zemětřesení je bohatá na vodík. Seizmická aktivita na Marsu produkuje dle vědců dostatek vodíku pro podporu života. Vědci z Yale University of Aberdeen, a Brock University studovali skalní útvary okolo aktivních zlomových linií v Outer Hebrides, mimo pobřeží Skotska. Stejné otřesy se dějí i na Marsu. Vodík může být důležitým zdrojem energie pro jakýkoliv život na Marsu.

Vedoucí výzkumu John Parnell řekl, že zemětřesení způsobuje tření, které vytváří vodík. Vodík je palivo pro jednoduché mikroby, takže na Zemi mohli žít mikrobi pod povrchem nebo kolem míst, kde docházelo k uvolňování vodíku vlivem seizmické aktivity. Podle geologa Yale Sean McMahon, analýza zjistila konzervativní odhady současné seizmické aktivity Marsu, že aktivita je silná pro podporu života pod povrchem.


Zatímco lidé a ostatní zvířata získávají energii především z reakce mezi kyslíkem a cukrem, ovšem bakterie používají širokou škálu alternativních reakcí k získání energie – například oxidace plynným vodíkem generuje dostatek energie pro bakterie hluboko v zemském podloží. Mars sice není nijak výrazně seizmicky aktivní planetou, ale na tyto reakce jeho aktivita bohatě stačí. Odhaduje se, že energie by vystačila na malé kolonie mikroorganismů, alespoň na krátkou dobu.

Hater Napsal:

Okomentujte článek jako první

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *