Nová metoda léčení fóbií – stimulace mozku

Zhruba 30 % lidí trpí úzkostmi kvůli nějakému podmětu. Často to bývá strach z pavouků, hadů, mikrobů nebo můr. Vědci v nedávné studii objevili efekt, kdy během expoziční terapii (vystavení pacienta věci, ze které má úzkost) může stav kolísat k lepšímu, nebo rapidně k horšímu. Po této behaviorální terapii často přichází menší strach, který může opět přerůst ve fobii. Objevili ale také to, že za tento neblahý efekt může být špatně uložená asociace.

Během expoziční terapie záleží na pacientovi a následném výsledku. Pokud v něm přetrvávají nějaké pochybnosti, fobie se prohloubí a může dojít do takového stavu, kdy to jinak, než bez léků nepůjde. Mozek totiž funguje na principu asociace, a to bezpečné a nebezpečné. Vše má svůj atribut, a u této terapie jde o to nahradit nebezpečný atribut bezpečnou vzpomínkou, že během sezení se vlastně nic nestalo. Nevýhodou je, že se jedná o paměť, která vlivem připomenutí si nepříjemné vzpomínky se stává nestabilní, a v takový moment je znova uložen negativní atribut.

To je ale pokrokové zjištění, protože vědci se teď zaměřili na způsob, jak takové paměťové atributy vymazat. Nicméně vědci začínají mít pochyby o úspěšnosti této metody, protože fobie bývá často velmi hluboko zakořeněná s velikými vazbami na další vzpomínky. Během terapie zkoumali magnetickou rezonancí mozek pacientů, a aktivita byla zjevná v amygdale, což je část mozku, která je silně spjata se strachem. Zjistili, že aktivování těchto center deset minut před samotnou expozicí vede k následné menší aktivitě během vystavení úzkostného podmětu. Jelikož je tato paměť nestabilní, projevuje se to i ve vracení strachu, a tak druhý den vykazovali respondenti daleko menší odezvu amygdaly. Dokonce vědci zjistili, že tito lidé se nevědomě přestávají vyhýbat věcem, které v nich evokují strach.

Úprava, přidán zdroj – Johannes Björkstrand et al. Disrupting Reconsolidation Attenuates Long-Term Fear Memory in the Human Amygdala and Facilitates Approach Behavior. Current Biology, August 2016 DOI: 10.1016/j.cub.2016.08.022.

Hater Napsal:

Okomentujte článek jako první

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *