Spánek ve dvou prodlužuje život, zvyšuje náladu a předchází vzniku rakoviny

Výsledky studie provedené na University of Pittsburgh ukazují, že spánek vedle někoho, koho milujeme, může snížit stres a chrání nás před onemocněním srdce, zažívacími problémy a dokonce i před rakovinou. Jeden ze čtyř párů po nějaké době spí odděleně, často kvůli chrápání, teplotě a kvůli nešetrnému chování během spánku – třeba přetahování se o přikrývku. Jeden průzkum zjistil, že nejméně 20 % z 2000 dospělých ve vztahu tvrdili, že oni ztrácí nejméně dvě hodiny spánku v noci kvůli chrápání partnera, a také vyplynulo, že jeden z deseti dospělých považuje chrápání za tak špatnou věc, že jim to narušilo vztah do fáze rozchodu.

VLIV NA LIDI

Podle vědců spánek vedle někoho, koho milujete, vytváří pocit bezpečí a jistoty. Tyto pocity přirozeně snižují hladinu stresového hormonu kortizolu. Lidé, kteří spí sami, budou mít pravděpodobně vyšší hladiny kortizolu během noci. Kortizol je spojen se zánětlivými proteiny, s onemocněním srdce a s depresemi, a proto průměrná mortalita u šťastných manželských párů je znatelně vyšší.


Vědci také zjistili, že lidé spící v jedné posteli mají také daleko vyšší tendence se dotýkat. Dotek totiž může vyplavovat oxytocin, též známý jako hormon lásky. Oxytocin má tu vlastnost, že mozek na něj reaguje obdobně, jako na návykové látky. Jestliže dojde k vytváření oxytocinu, mozek by jej chtěl ještě více, proto pošle pokyn do několika částí mozku – do citové části, kvůli které se cítíme šťastní a máme psychickou tendenci k projevení lásky, a do části mozku, která se zabývá chemií. Dojde totiž k jevu, kdy se nám partner zdá ještě atraktivnější, dojde také k výměně oxytocinu, protože tato látka má vlastnost absorpce skrze kůži – držení se za ruku je krásným příkladem. Mimo to, oxytocin se vyplavuje i v momentě, kdy se nás dotýká někdo jiný, než koho milujeme.

ZÁZRAČNÝ HORMON LÁSKY

Oxytocin je tvořen v magnocelulárních neuronech v supraoptikulárních jádrech, odkud je přenesen do neurohypofýzy, ze které je následně oxytocin transportován do orgánů, jako je děloha a prsa – kojící matky mohou cítit jistou psychickou úlevu, stejně tak rodičky necítí tak urputnou bolest díky oxytocinu vyplavující se díky stahujícím se svalům v děloze. Proto při stimulaci bradavek nebo dělohy může dojít k orgasmu. U oxytocinu je bohužel nevýhodou jeho krátký poločas rozpadu, rozpadne se během dvou minut. V neuronech má ale poločas rozpadu okolo dvaceti minut, během té doby pozitivně stimuluje centrální nervovou soustavu. Z tohoto hlediska nemá spánek dlouhodobý vliv, proto by oba měli spát spolu co nejdelší dobu a nepracovat, když už druhý spí.

Během vyplavení oxytocinu klesne hladina kortikosteronu a potlačí funkci hypofýzonadledvinové osy, která má vliv na vyplavování adrenalinu. Jestliže je dlouhodoběji vyplavován adrenalin, projevuje se to stresem nebo úzkostmi. Chronicky zvýšená hladina adrenalinu může mít i špatný vliv na správnou funkci srdce, může ho přetěžovat a zkracovat jeho životnost.

Ve spojitosti s oxytocinem se mluví také o zlepšení trávení. Jak jsme si již popsali, oxytocin zmenšuje zánětlivost, to má značný vliv na rakovinu. Rakovina bývá často spojena s velikými záněty v těle, jako třeba neléčený zánět prostaty se může překlenout na nádor. Oxytocin se také spojuje s přírodní léčbou angíny, a vědci došli také ke zjištění, že čím více se objímáme s partnerem, tím lépe oxytocin pracuje.

John Dittami, behaviorální endokrinolog a specialista na biologické rytmy, zjistil, že ženy se častěji probouzí, když vedle někoho spí, muži jsou na tom pořád stejně. Uvedl však, že žena častěji, zřejmě podvědomě, iniciuje sex, po kterém pak spí daleko lépe, než kdyby spala sama. Bylo také zjištěno, že po lepším spánku obě strany lépe reagovaly. Muži byli vlídnější a komunikativnější, ženy zase mírnější a chápavější. Mělo to i opačný vliv, pokud byli takoví přes den, v noci lépe spali.

Hater Napsal:

Okomentujte článek jako první

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *