Záhadná ztráta paměti po užití heroinu kvůli toxinu, který se nachází i v jídle

Lékaři dostali mnoho případů, ve kterých hrála otrava korýši, předávkování heroinem nebo nadužívaným množstvím fentanylu roli, která má vliv na ztrátu paměti. Z jakého důvodu dochází ke ztrátě paměti?

Max Meehan si těsně před svými narozeninami vyšel s přítelem na párty do oblíbeného gay baru. Max během tančení hodně pil, kouřil a v určitém okamžiku odešel z klubu k nedalekému prodejci heroinu, od kterého si koupil dávku. O několik hodin později se dostal domů, kde omdlel na pohovce. Druhý den ráno, když se pokusil vstát, se zhroutil na zem – jeho noha přestala správně pracovat, až si pomyslel, že za to může špatná poloha těla během spánku, která tlačila na onu nohu. Po několika pokusech si uvědomil, že nejspíše došlo k částečnému ochrnutí a po několika hodinách navštívil nemocnici. I po nesčetném množství testů lékaři nemohli najít příčinu, proč Maxe bolí nohy a proč vykazuje známky naprosté dezorientovanosti.


Příští den se s Maxem setkal neurolog Yuval Zabar, který udělal pacientovi několik standartních paměťových testů. Zabar se ptal na tři slova a na tři obrazce, ze kterých si Max po pár minutách vzpomněl jenom na jedno slovo a obraz. V druhém testu doktor skryl různé objekty po místnosti, a poté se Maxe zeptal, kde byly. Zabar vypověděl, že Max mnohdy ani netušil, na co se ho vůbec ptal.

Zabar měl mínění, že to bude větší problém odpovídající popisu naprosté ztráty paměti. Proto objednal magnetickou rezonanci, která dokáže rozeznat poškozená místa v mozku vlivem špatného okysličení. Lékař byl šokován, protože magnetická rezonance ukázala dokonale lokalizované skvrny na každé straně mozku v oblasti hippokampu. Hippokampus je část mozku, který kóduje nové vzpomínky. I přes to se jeho paměť po několika letech cekem zlepšila a našel si práci. Před tím měl ale problémy, vyhodili jej ze školy i z práce v restauraci, kdy zapomínal, že někdo vůbec seděl u nějakého stolu a mezitím zákazníci rozzlobeně odešli, čímž docházelo ke snižování zisků.

Mnoho dalších případů

Od tohoto případu se ale stalo plno dalších stejných potíží, a jenom v Massachusetts lékaři identifikovali 14 lidí s poškozením hippokampu, který náhle ztratil schopnost vytvářet nové vzpomínky. Dvanáct z těchto pacientů mělo v minulosti heroin nebo jiný opiát. Lékaři si nejsou jistí tím, zdali za to nemůže samotná droga, nebo levnější varianta, ve které je přimíchán fentanyl. Lékaři si také pokládají otázku, zdali k poškození hippokampu nedošlo také kvůli tomu, že mnozí jedinci mají geneticky oslabenou schopnost bránit mozek před drogami.

O tři roky později přijal lékař Jed Barash, který konzultoval případy s Zabarem, čtyřiceti jedna letého muže s jeho ženou. Muž byl údajně několik let čistý, i přes to měl krušnou heroinovou minulost a po veliké pauze s drogami se vyskytl problém s pamětí. Jednoho dne, kdy jeho žena odjela s dětmi mimo město, zmateně zavolal muž své ženě se slovy, kde jsou děti a proč nejsou ve škole. Na pohotovosti mu provedli paměťové testy, poté EEG a magnetickou rezonanci, ale i tak lékaři nenašli žádnou příčinu. Po několika týdnech pacient přišel znova se slovy, že má problémy si vzpomenout i na pravidla jednoduchých deskových her.

Když se Barash podíval na skenování mozku muže, zjistil, že v hippokampu byly opět dvě veliké zářící koule v šedi, stejně jako u Maxe. Proto se skupina lékařů začala zajímat o další případy. Jeden z nich byla žena, která přijela do nemocnice se ztrátou paměti poté, co byla oživena z předávkování heroinem. Další případ byla padesáti dvou letá žena, která byla nalezena v bezvědomí s přetrvávajícími problémy s dýcháním – obě ženy měly pozitivní testy na opiáty. Jejich skeny opět ukázaly dvě zářící koule v mozku.


Bylo vydáno upozornění na závažnost následků užívání některých drog, vzápětí na to začaly přicházet zprávy z dalších nemocnic o stejném problému. Z výzkumu vyšlo najevo, že i když zástava dechu více škodí hippokampu než jiným částem mozku, tak z vlastního výzkumu došel neurolog Chun Lim k závěru, že poškození dochází u dalších částech mozku stejně, zřídka na obou stranách mozku zároveň.

Toxin mající vliv na paměť

Barash občas zmiňuje zvláštní případ sedmi narkomanů (heroin) z roku 1982, u kterých se náhle vyvinuly příznaky děsivě podobné k Parkinsonově chorobě. Jejich těla byla tuhá a pevná, jejich pohyby byly spastické a nekontrolovatelné. Po vyšetřování tým lékařů zjistil, že narkomani přišli do kontaktu se syntetickým opiátem, který byl kontaminován toxinem, který imitoval Parkinsonovu chorobu. Tým lékařů také zjistil souvislost ztráty paměti se zvyšujícím se užíváním fentanylu, což je látka 50x silnější jak heroin. 75 % smrtí z neúmyslného předávkování právě pochází od uživatelů fentanylu. Barash ovšem řekl, že procenta jsou daleko menší a problémem spíše bude nějaký toxin. Jiná teorie říká, že lidé mají genetický predispozice, kvůli kterým vzniká veliká citlivost na určité látky v drogách, které pak mají vliv na zmenšování a poškozování hippokampu. Barash dostal také zprávu o tom, že v Kanadě došlo k veliké ztrátě paměti u lidí, kteří měli otravu z korýše, což naznačuje, že možná jde o nějakou společnou strukturu, které se v toxinech podílejí.

Hater Napsal:

Okomentujte článek jako první

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *