Zaměstnance nejvíce motivuje pizza a pochvala, nejméně peníze

Je pondělí ráno, s čerstvým příchodem do práce si zběžně přečtete emaily, mezi kterými jsou tři od zaměstnavatele. Každý z nich slibuje jinou odměnu za splnění všech úkolů, které se po vás budou během dne chtít – v jednom mailu je odměnou peněžní bonus, v druhém se píše, že váš nadřízený vám dá vzácnou poklonu, a ve třetím je odměnou pizza zdarma. Který z těchto mailů by vás nejvíce inspiroval?


Jedná se o studii vedenou Danem Ariely, který ve své knize, Payoff: The Hidden Logic That Shapes Our Motivations, líčí experiment mezi zaměstnanci ve výrobně polovodičů společnosti Intel v Izraeli, která se rozvinula odměnami do značné míry, jako jsou tři výše zmíněné maily. Pracovník, na začátku svého pracovního týdne, dostal jeden z těchto tří zpráv, i když čtvrtina jeho kolegů nedostala ani jednu. Tato výrobna byla pro experiment ideální, protože jejich práce byla hmatatelná – dalo se spočítat, kolik čipů zvládli udělat.
Po prvním dni zaměstnanci volili za odměnu pizzu. Motivovala je natolik, že oproti druhé kontrolní skupině, která nedostala vůbec nic, se zvýšila produktivita o 6,7 %. Kontrolní skupina, kde motivací byla sms zpráva („Výborně!“) od nadřízeného, zvýšila svou produktivitu o 6,6 % ve srovnání se skupinou, která nedostala žádnou odměnu. Nejhorší motivací byly peníze, které dokázaly zvýšit produktivitu jenom o 4,9 %. Ačkoliv se nejednalo o veliký bonus (30 Dolarů), z pohledu zaměstnance a zaměstnavatele se tato možnost stala tou nejhorší.
Zjistili, že nejenom pizza zasytí hladového pracujícího, ale také mu zvýší sebevědomí před rodinou. V experimentu každému dělníkovi v kontrolní skupině, která splnila kvóty, donesli pizzu až domů, kde před rodinou vypadali více důležitě. Autorovi studie přijde vtipné, že jenom během roku 2011 proběhlo více jak 50 studií na téma, jak motivovat zaměstnance, ale mnoho z nich nepřišlo na tak triviální závěry. Z jiné studie víme, že 81 % respondentů by pracovalo více tvrdě, pokud by měli vnímavého šéfa, který by jejich práci ocenil. 70 % respondentů uvedlo, že by se cítili na pracovišti daleko sebevědoměji, kdyby jim nadřízený více děkoval. A pouze 10 % dotázaných uvedlo, že jejich nadřízení a kolegové projevují vděčnost.

 

Profesor Wharton, který studoval prosociální chování během práce na toto téma, které staví na myšlence: „Smysl pro zhodnocení je jeden z nejdůležitějších udržitelných stimulů v práci,“ řekl. „Vnější příčiny motivace může přestat dávat smysl“. Z toho plyne, že finanční odměna je velmi zákeřná, nestabilní a často o člověku příliš neřekne. Pokud dostane hodně, zaměstnanec si řekne, že je asi dobrý, a nemá nadále smysl na sobě pracovat. Postupem času upadá do pracovní letargie. Pokud dostane zase málo, řekne si, že asi není dostatečně dobrý, a odměnu dostal jenom, aby se neřeklo. Proto podle profesora je vhodné začít s jinými stimuly, jako je začlenění pracovníků do kolektivu, jejich chvála a pizza zdarma. Poté až opatrně dávat peněžní bonusy.
Většina dnešních zaměstnavatelů dělá chybu i v povýšení. Jak pro podřízené, tak i pro nadřízené je povýšení něco, čeho chtějí dosáhnout. Je však známo, že pokud povýšíte, ale nikdo nepochválí a nevyzdvihne proč, ztrácí celé povýšení na vážnosti. U více jak poloviny lidí klesne motivace povýšit někdy ještě dál.

Hater Napsal:

3 Komentáře

 1. 30 srpna, 2016
  Odpovědět

  Zní mi to jako článek „američtí vědci zjistili“ na extra.cz 😀

  • Hater
   30 srpna, 2016
   Odpovědět

   Tak si prosím přečtěte tu knihu.

  • Wazi
   25 září, 2016
   Odpovědět

   Co to máte za kec ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *